Home / Over Ons / Laten we bij het begin beginnen – Het Hele Verhaal
Laten we bij het begin beginnen
Het Hele Verhaal
Okay, laten we dan echt bij het begin beginnen: op 5 juli 1850 spoelde de zesjarige Bessie McLeod aan op het strand van Port Natal, nabij het huidige Durban in Zuid-Afrika. Zij was samen met haar ouders, broertjes en zusjes op weg van Engeland naar de Britse kolonie Natal, bestemming de Byrne Valley (vlakbij Richmond). Door een navigatiefout zonk hun schip de Minerva vlak voor zij haar eindbestemming bereikte. Gelukkig vlakbij de kust, zodat alle opvarenden gered konden worden. Helaas niet hun bezittingen. Volledig berooid trokken zij landinwaarts, tezamen met enkele tientallen andere kolonisten. Fout voorgelicht door zwendelaars in Engeland, van oorsprong middenstanders volledig onbekend met het boerenleven, onwetend over het wilde Zululand, wachtte hen een keihard leven vol gevaren en tegenslagen. Maar met de bekende Engelse “stiff upperlip” hielden zij vol, en Bessie en haar zes overlevende broertjes en zusjes zorgden voor een indrukwekkend nageslacht. Bessie’s achter-achter-achter-kleinzoon is Ross Aitken.
Ross ontmoette zijn Nederlandse vrouw, Annelieke Zonne, halverwege de jaren ’80 in het Londense studentenleven. Londen was destijds een centrum voor tienduizenden Zuid-Afrikanen in ballingschap, al dan niet zelf opgelegd. Dit was één van de zwartste en ogenschijnlijk uitzichtloze periodes in de toch al zwaar bevochten Zuid-Afrikaanse geschiedenis. De Apartheidsregering gaf nog geen enkele blijk van inkeer. Grove onrechtvaardigheid, onderdrukking en geweld waren aan de orde van de dag, de economie verkeerde in een diepe depressie (mede door internationale sancties), en Zuid-Afrika was tot diep in Afrika betrokken bij duistere militaire praktijken.
Ruim 30 jaar Out in Africa
Onze missie was en is een solide bedrijf te runnen dat op professionele en integere wijze leuke, interessante, verantwoorde en liefst onvergetelijk reizen organiseert voor zijn klanten, en tegelijk bijdraagt aan het behoud van de prachtige natuur in Afrika en het welzijn van zijn inwoners.
Het verzet van Zuid-Afrikanen in binnen- en buitenland, toenemende druk van de internationale gemeenschap en de visie en compromis-bereidheid van een nieuwe generatie leiders, culmineerden in april 1994 in de eerste democratische verkiezingen in Zuid-Afrika. De stemming was euforisch en eindelijk was het moment rijp om dit prachtige en veelzijdige land te laten zien aan zoveel mogelijk bezoekers. Nu morele redenen niet langer in de weg stonden richtten Ross en Annelieke eind 1994 samen Out in Africa op. Sinds dat historische verkiezingsjaar zijn de meeste Zuid-Afrikanen vastberaden op weg om de enorme economische en sociale misstanden, voor het merendeel erfgoed van het apartheidssysteem, op te heffen. Er is veel vooruitgang geboekt, maar andere problemen baren natuurlijk nog steeds grote zorgen, waaronder geheel nieuwe (zoals HIV/AIDS). Wat in ieder geval wel een succesverhaal is, is het groeiend toerisme naar Afrika. Hoe kan het ook anders, gezien de prachtige en afwisselende landschappen, het spectaculaire dierenleven, de vele interessante bevolkingsgroepen en het heerlijke klimaat! Toerisme is inmiddels een zeer belangrijk sector in de Zuid-Afrikaanse economie, goed voor honderdduizenden banen en een verbreding van de kijk op land en landeigendom. Dat land een bron van inkomsten kan zijn ook als je er niets op verbouwt en er geen vee op laat grazen is een openbaring geweest.
Out in Africa is in die jaren wel en niet veranderd. Wat wel veranderd is, is dat wij zijn uitgegroeid tot een echte Afrika specialist met een solide reputatie. Wij organiseren inmiddels reizen naar veel meer Afrikaanse landen. Wat niet veranderd is, is onze passie en betrokkenheid bij ons fraaie continent.
Schrijf u in voor onze nieuwsbriefen ontvang gratis een online kookboekjeZo blijft u op de hoogte van nieuws, tips en weetjes over reizen in zuidelijk en Oost-Afrika. Ca. 10 x per jaar (en niet vaker). En u ontvangt (als u wilt) een link naar een grappig kookboekje met recepten van onze partners in Afrika.