1017 Namibie Hoogtepunten – 2
20 dagen, basis niveau
Reisperiode in dit voorbeeld: mrt Beste tijd: april-okt. In dit voorbeeld wordt uitgegaan van vliegen met British Airways en Air Namibia maar andere luchtvaartmaatschappijen zijn ook mogelijk. Deze tekst is ingekort. De offerte bevat meer informatie over de bestemmingen en de bezienswaardigheden onderweg. Daarnaast ontvangt u een kaart met gemarkeerde route en brochures van de voorgestelde bestemmingen (voor zover beschikbaar).
Afkortingen
CAM = camping
BO = bed only = alleen logies (d.w.z. alleen slapen, geen mogelijkheid tot koken; ontbijt e.d. wordt apart in rekening gebracht)
SC = self-catering (d.w.z. slapen plus eenvoudige kookgelegenheid)
B&B = bed & breakfast = logies en ontbijt
DBB = dinner, bed & breakfast (half pension)
FB = full board (vol pension)
ALL = all-in = vol pension plus activiteiten (bijv. wildritten en/of wandelingen), meestal excl. drankjes
NP = Nationaal Park
Pppn = per persoon per nacht
Aantal personen: 2
Dag 1
Vertrek vanaf Schiphol met British Airways vlucht rond 18.00 uur. Aankomst London Gatwick rond 18.15 uur (plaatselijke tijd). Overstappen en door met Air Namibia rond 21.30 uur.
Dag 2
Aankomst Windhoek rond 08.00 uur. Ophalen huurauto categorie B (Toyota Yaris Sedan of gelijkwaardig) met Classic Plus bij Europcar.
Windhoek is de hoofdstad van Namibië en bekend om zijn Duits koloniale invloeden die terug te vinden zijn in het straatbeeld van Windhoek. Windhoek is de enige plaats in Namibië waar (bijna) alles te krijgen is: goede medische voorzieningen, banken, ambassades, winkels, auto-onderdelen, etc.
In Namibië kunt u gemakkelijk pinnen in Windhoek, Swakopmund, Otjiwarongo en Okahandja. In deze provinciale centra zijn ook goede supermarkten. In de overige dorpen zijn de voorzieningen nog zeer basaal.
Bijkomen in TERRA AFRICA (B&B). Dit smaakvol ingerichte guesthouse met piepklein zwembad ligt in een gemakkelijk te vinden buitenwijk net ten zuiden van het centrum van Windhoek, met een schitterend uitzicht over Windhoek. De ontvangst door manager Rolf is relaxed en persoonlijk. Er is een groot winkelcentrum vlakbij voor de eerste (c.q. laatste) boodschappen en tevens zijn er ook een groot aantal restaurants waaronder het drukbezochte Joe’s Beerhouse.
Dag 3
De eerste rit, richting het zuiden via Rehoboth en Mariental,naar QUIVERTREE FOREST REST CAMP (DBB), op boerderij Gariganus 14km ten noorden van Keetmanshoop op de D29. Dit is een eenvoudige overnachtingsplaats volgens de oude “guest farm” traditie. De eigenaar heeft soms cheeta’s in grote kooien (die normaal gesproken om 17.00 uur gevoerd worden). Wat deze plek bijzonder maakt is het Quiver Tree Forest of het Kokerboomwoud, zeer bijzondere aloëbomen. Beste tijd om ze te fotograferen is bij zonsopgang of zonsondergang. Verder kunt u vlakbij de dolorieten rotsformaties bewonderen in Giant’s Playground (5km verderop).
Dag 4 en dag 5
Verder zuidwaarts met als bestemming CANON ROADHOUSE (B&B), een kleine, eenvoudige accommodatie in het Gondwana Canon Park. Het personeel zorgt voor een vriendelijke, gemoedelijke sfeer. De kamers zijn eenvoudig maar van alle gemakken voorzien. Er is een klein restaurant waar ’s avonds smakelijke maaltijden worden bediend. Naast het restaurantje is er ook de “Famous Wheels” bar. Er is gelukkig een zwembad om af te koelen. Naast het luieren langs het zwembad zijn er natuurlijk nog andere activiteiten. Wandelen, paardrijden en vliegen over de Fish River Canyon behoren tot de mogelijkheden. Vanaf de lodge is het ongeveer 20km naar het uitzichtpunt over de Fish River Canyon, één van de grootste canyons ter wereld en een ontzagwekkend schouwspel der natuur.
Dag 6
Vandaag weer terug naar Seeheim en vanuit hier in noord-westelijke richting met tussenstop in DABIS GUEST FARM (DBB), eenvoudige maar gastvrije overnachtingsplek ten noorden van Helmeringhausen. Indien u tegen drieën arriveert kan er meestal een rondleiding over de farm gedaan worden door de boer, lid van de vierde generatie eigenaars van deze oude boerderij die in 1926 in de familie kwam. Hij “farmt” voornamelijk schapen en het is zeer interessant om meer te leren over o.a. de geavanceerde rotatietechnieken die nodig zijn om een farm in een dergelijk kurkdroog klimaat draaiende te houden. Vaak ziet u ook kleinere wilde dieren. Er is tevens een zwembadje voor de afkoeling en u mag ook gebruik maken van de tennisbaan.
Dag 7 t/m dag 9
In de omgeving van de Sossusvlei verblijft in SOLITAIRE COUNTRY LODGE (B&B), eenvoudige, relatief goedkope accommodatie in het kleine gehucht Solitaire, ca. 70 km van de toegang tot de Sossusvlei. Solitaire was vroeger alleen een benzine station en een plek waar advertentie mensen uit het westen hun producten onder een eenzame dode boom in een prachtig rood duinlandschap fotografeerden. Totdat de Nederlandse journalist Ton van der Lee Amsterdam verliet en in Solitaire samen met zijn lokale partners een lodge bouwde. Ton van der Lee heeft Solitaire inmiddels weer verlaten maar zijn belevenissen zijn te lezen in het boek Solitaire. De naam roept nu terecht gemengde gevoelens op in Solitaire….
Etosha National Park en "de Sossusvlei" vormen tezamen de twee belangrijkste toeristische attracties van Namibië. De Sossusvlei is een opgedroogd meertje (dat alleen bij buitengewone regenval onder water komt te staan) temidden van de beroemde en veel gefotografeerde dieprode, steile zandduinen van de Namib woestijn. De vlei ligt in het Namib Naukluft National Park, een enorm uitgestrekt gebied vol met dergelijke duinen en de reden dat Sossusvlei zo bekend is geworden is eigenlijk alleen maar omdat deze vlei zo toegankelijk is. Naar Namibische begrippen dan, want de vlei ligt 60km binnen het park, met de laatste 5km alleen toegankelijk voor wandelaars of 4x4 voertuigen. Toegang is via het Parkeraad kantoor bij Sesriem, zo genoemd omdat de trekkende Afrikaner boeren die in dit gebied aankwamen zes aan elkaar geknoopte leidsels/riemen (van de ossenwagen) nodig hadden om emmers met water uit de put te kunnen halen. Het spectaculaire duinenlandschap is zeer fotogeniek en in verband met de mooie bochtige schaduwen op de rode duinen is de beste tijd om te fotograferen vroeg in de morgen en tegen zonsondergang. Onderweg zijn er enkele bekende stopplaatsen waaronder de Sesriem Canyon, Elim en Dune 45.
Dag 10
Dwars door het Namib Naukluft Park, via Walvisbaai naar de BEACH LODGE (B&B), in een snel groeiende buitenwijk van Swakopmund. Het hotel heeft van buiten wel veel weg van een schip en is één van de weinige bestemmingen in Swakopmund direct op het strand. Alle kamers hebben uitzicht op de ijskoude Atlantische Oceaan, inclusief prachtige zonsondergangen. De kamers zelf zijn niet groot maar goed ingericht met alle gemakken, inclusief ijskastje, TV, douche, toilet, en balkon en sommige kamers hebben een kleine keuken en een open haard. Er is een klein ontbijtzaaltje maar er wordt gebouwd aan een restaurant waar gasten ’s avonds kunnen dineren. Het is een klein ritje naar het centrum.
Swakopmund is een provinciaals aandoend stadje met stevige Duitse invloeden. Het is een foerage plaats voor reizigers en er kan van alles geregeld worden zoals het repareren van auto’s en camera’s, doktersbezoek, etc. De oceaan is vooral geschikt voor zeevissers want het water (onder invloed van de Zuidpool) is te koud om in te zwemmen. In de omgeving zijn vele actieve sporten te beoefenen bijvoorbeeld surfen op de duinen, quadbiking, etc. Het hele gebied is uniek in de wereld door de tegenstelling van de droge, lege en tot vlak langs het water nog zeer hete woestijn in prachtige rode en gele tinten, met de ijskoude azuurblauwe oceaan. Het is vaak mistig in dit gebied, de enige overlevingskans voor bijvoorbeeld de Welwitschia mirabilis, Namibië’s bekendste plant die ten oosten van Swakop te bezichtigen is. De plant heeft slechts twee bladeren, die enkele meters lang kunnen worden en omgekruld in het zand liggen. De Welwitschia kan wel 1000 jaar oud worden!
Dag 11
Eerst (indien gewenst) een bezoek aan Cape Cross Pelsrobben Kolonie, ca. 46km ten noorden van Hentiesbaai en 114km ten noorden van Swakopmund langs de C34. Dit is een makkelijk toegankelijke kolonie van duizenden Zuid-Afrikaanse pelsrobben, de Arctocephalus pusillus pusillus. Deze fraaie naam mag niet verhullen dat de kolonie omgeven is door een verschrikkelijke stank van vis en poep, maar indrukwekkend is het wel, en na een half uurtje went het enigszins. De kolonie telt afhankelijk van de tijd van het jaar naar schatting vele tienduizenden dieren die op het strand en vooral ook in de indrukwekkende golven uitstekend te zien zijn. U kunt hier tevens een kopie van het kruis bezichtigen dat in 1485 werd opgericht door de Portugese Diego Cão, de eerste Europeaan die zo ver naar het zuiden aan Afrikaanse wal ging.
Blijf niet te lang want het is nog een stuk rijden, via Hentiesbaai landinwaarts richting IGOWATI LODGE (B&B), in het slaperige dorp Khorixas. Eenvoudige lodge met zwembad. Hoewel de service soms wel iets persoonlijker kan is dit een goed alternatief voor het verouderde (maar bekendere ) Khorixas Rest Camp. Het kan wel erg warm zijn in deze omgeving. Er is geen air-co, wel ventilatoren. Vanuit de lodge kunt u een bezoek brengen aan het Twyfelfontein gebied:
Twyfelfontein – aan het einde van de D 3214. Dit rotsachtige gebied herbergt een van de grootste concentraties San (Bosjesman) rotstekeningen/gravures van Afrika. U kunt hier voorbeelden zien van dieren, dierensporen, mensen en geometrische motieven die in de rotsen zijn getekend (eigenlijk gekrast). Op de panelen staan zelfs pinguins en zeehonden afgebeeld die ooit door de San werden opgetekend na verre jaagtochten. Helaas is het gebied niet langer individueel te bezoeken, dit om beschadigingen te voorkomen en om broodnodige werkgelegenheid te scheppen. Bij aankomst krijgt u een lokale gids mee die u voorgaat voor een wandeling van een half uur of een heel uur langs een serie duidelijke voorbeelden. Indicatie entreekosten N$ 5 pp plus N$ 10 per voertuig. Kosten voor de gids N$ 20 of N$ 30.
De Organ Pipes – langs de D 3254, alweer een voorbeeld van de wonderlijke en explosieve geologische geschiedenis van Namibie. Rotskolommen van wel 5 meter hoog doloriet, ca 120 miljoen jaar oud.
De Burnt Mountain – ook langs de D 3254, fraaie oranje bruine berg, beste bezoektijd tegen het einde van de dag als het licht wat minder fel is.
Het Versteende Woud (Petrified Forest) – langs de C39, Ca 42 km ten westen van Khorixas. In dit gebied kunt u versteende boomstammen zien die ca. 250 miljoen jaar geleden hier zijn aangekomen, waarschijnlijk tijdens grote overstromingen vanuit Angola (deze houtsoorten komen niet voor in dit deel van Afrika). Verstening trad op doordat de bomen duizenden jaren bedekt geweest zijn door nieuwe lagen aarde/rots. Vervolgens zijn deze lagen weer geërodeerd waardoor de versteende stukken hier bloot kwamen te liggen. Tevens kunt u hier zien de Welwitschia Mirabilis, Namibie’s bekendste plant. De plant heeft slechts twee bladeren, die enkele meters lang kunnen worden en omgekruld in het zand liggen. De Welwitschia kan wel 1000 jaar oud worden! Ze groeien buitengewoon langzaam en vermenigvuldigen zich slechts met moeite. Botanisten studeren al decennia op hun nog steeds niet totaal begrepen gave om in bijna totale droogte te overleven (de oudste exemplaren komen ook voor ten oosten van Swakopmund, midden in de Namib woestijn). Men denkt dat ze jaren lang van alleen wat zeemist kunnen leven. Ook hier kunt u slechts met een lokale gids de heuvel op. Indicatie entreekosten N$ 20 pp, gids N$ 30. Spreek goed af hoeveel u aan de gids betaalt.
Dag 12 t/m dag 14
’s Ochtends eventueel meer tijd voor het Twyfelfontein gebied en dan verder naar PALMWAG LODGE (DBB), langs de D3706, aan de rand van een enorm privéreservaat dat reikt tot aan de Hoanib rivier en de Skeleton Coast. De lodge is populair en vaak vol. Alleen mensen die van tevoren hebben geboekt worden toegelaten, en dat geldt zelfs voor kampeerders. Vanuit de lodge, die één van de centrale plaatsen is voor mensen die noordelijk Damaraland en het Kaokoveld verder intrekken, worden dag tochten georganiseerd op zoek naar de olifanten, de met uitsterven bedreigde zwarte neushoorn en het vele andere wild in dit prachtige lege en oorspronkelijke landschap. Er zijn wandelingen uitgezet en excursies, o.a. ook naar Himba dorpen, zijn mogelijk.
Dag 15 t/m dag 18
Via Kamanjab en Outjo door naar ETOSHA NATIONAL PARK (B&B), één van Afrika’s beste en bekendste wildparken. Het park beslaat een oppervlakte van ca. 23.000 km2 (dus meer dan 70km bij 300km). Het westelijk deel van het park is niet vrij toegankelijk maar gelukkig is dit zeker niet het beste deel. Het park ontleent zijn naam aan de Etosha Pan zelf, een enorme plat droog meer met een witte zoute korst waarboven de fel schijnende zon enorme luchtspiegelingen maakt. De pan beslaat ongeveer een kwart van het park en op sommige plaatsen kunt u er overheen rijden. Na zomerse regenbuien vult de pan zich soms gedeeltelijk met water. Wat Etosha zo bijzonder maakt zijn de vele bronnen en drinkplaatsen langs de rand van de Pan, vooral aan de zuidkant, en het savannelandschap dat vele grazende kuddes aantrekt. Met de grazende dieren volgen altijd de jagende dieren, vooral voor cheeta’s en in mindere mate voor leeuwen zijn de open vlaktes ideaal jaagterrein. In dit gebied wemelde in het einde van de 19e eeuw van het wild. Kuddes van tienduizenden springbokken werden waargenomen. Zoals overal in Afrika werden de dieren in grote getale afgeschoten door de Europese jagers totdat Dr. F. von Lindequist, gouverneur van "Duits Zuid West Afrika", Etosha en Kaokoland in 1907 tot reservaat verklaarde. Nog steeds is Etosha aantrekkelijk vanwege de openheid van het landschap en de grote groepen grazende kuddedieren, die vaak met vele soorten tegelijk, de drinkplaatsen bezoeken. Het is niet ongewoon om bij één drinkplaats springbokken, kudu’s, zebra’s, giraffes, en olifanten tegelijk te zien drinken. Er zijn ook veel struisvogels, jakhalzen en meer dan 340 vogelsoorten. Grote katten zijn er ook (vooral leeuwen en cheeta’s) maar in dit enorme gebied is de "katdichtheid" vrij laag (bijvoorbeeld vergeleken met Krugerpark in Zuid-Afrika) en vele bezoekers aan Etosha zien geen katten. Niettemin blijft het een uniek en zeer fotogeniek park.
Dag 19
Vandaag een lange reisdag naar DuSTERNBROOK GUEST FARM (B&B), ongeveer 30 km ten noorden van Windhoek. Guesthouse op handige afstand van Windhoek waar (zoals op veel plaatsen in Namibie) tamme luipapaarden worden gehouden (die anders ongetwijfeld afgeschoten zouden zijn door boeren in de omgeving).
Dag 20
Door naar het vliegveld van Windhoek. Huurauto inleveren bij het depot van Europcar en vertrek met Air Namibia vlucht rond 19.30 uur.
Dag 29
Aankomst London Gatwick rond 06.00 uur. Overstappen en door met British Airways vlucht rond 09.30 uur. Aankomst Amsterdam rond 11.30 uur.
KOSTENINDICATIE/ GESCHATTE REISSOM
1. Vluchten
Amsterdam- Windhoek // Windhoek-Johannesburg-Amsterdam met British Airways en Air Namibia
Inclusief luchthavenbelastingen
x 2 personen
2. Autohuur
Europcar, categorie B, Classic Plus verzekering x 19 dagen
3. Accommodatie, transfers, gidsen, etc.
Bestemming Inbegrepen Aantal nachten
Terra Africa BB 1
Quiver Tree RC BB 1
Canon Roadhse BB 2
Dabis DBB 1
Solitaire BB 3
Beach Lge BB 1
iGowati BB 1
Palmwag DBB 3
Etosha NP BB 3
Etosha NP DBB 1
Dusternbrook BB 1
Totaal aantal overnachtingen 18
Prijsindicatie voor arrangement zoals boven omschreven is € 3.000,00 per persoon of
€ 6.000,00 voor allebei de reizigers samen.
Premie annuleringsverzekering over de totale reissom van € 6.000,00 zou bedragen € 365,00.